Německo-český projekt "Zelené profese v krajině" obdržel prestižní vyznamenání UNESCO

Německá komise pro Dekádu OSN vyznamenala přeshraniční projekt „Zelené profese v krajině“, na kterém spolupracují Centra ochrany přírody „Oberlausitzer Berglandes“ z Neukirchu a sdružení Čmelák z Liberce.  Projekt obdržel prestižní ocenění UN-dekády „Vzděláním k udržitelnému rozvoji“, které získávají pouze iniciativy, které příkladně naplňují celosvětovou vzdělávací strategii OSN: učí děti a dospělé myslet a jednat tak, aby zachovali životního prostředí v co nejméně pozměněné podobě i pro další generace.

 

Prof. Dr. Gerhard de Haan, předseda národního výboru a poroty UN-dekády v Německu, dodává: „Německo-český projekt „Zelené profese v krajině“ příkladně ukazuje, jak může vypadat budoucí vzdělávání.

 

Více k tomu vysvětluje vedoucí projektu Barbora Krsová ze sdružení Čmelák:  „Náš ekovýchovný projekt se zaměřuje na stále aktuálnější téma, a to pokles zájmu mladých lidí o studium tzv. zelených oborů jako je zemědělství nebo lesnictví. Řešení tohoto problému vidíme v posilování důležitosti „zelených profesí“ u dětí a jejich rodičů a v zatraktivnění přírodovědných oborů.  Toho chceme dosáhnout prostřednictvím inovativních vzdělávacích metod, jejichž základem je využívání krajiny v okolí školy jako živé učebny, která dává dětem prostor pro vlastní zkoumání přírody za využití moderních technických pomůcek a experimentů. S partnerskou organizací přiravujeme také řadu česko-německých aktivit, jako je vzdělávací tábor pro české a německé děti, exkurze či „Trh profesí“, na kterém se děti seznámí s představiteli zelených oborů.“

 

UN-dekáda „Vzděláním k udržitelnému rozvoji“ (2005 – 2014)

UN-dekádou „Vzděláním k udržitelnému rozvoji“ (2005 – 2014) se státy Spojených národů zavázaly ukotvit tento typ učení ve svých vzdělávacích systémech. UNESCO vyznamenalo v Německu již přes 1.600 projektů a v České republice je Čmelák o. s. historicky třetí organizací, která toto prestižní ocenění obdržela.

bne_logo.jpg

 

 

Zobrazeno 14657 krát Naposledy změněno pondělí, 16 září 2013 16:43

Aktuálně

 • 1
 • 2
 • 3
 • Čmelák - Společnost přátel přírody, o.s.

  Švermova 32
  460 10 Liberec
  Tel.: 482 751 195

 • 1