UČÍME O KRAJINĚ

 
Motto:
    „Dvojím způsobem se můžeme dostat domů.
      První je, že zůstaneme, kde jsme.
      Druhý, že se vydáme na cestu kolem světa,
     a tak se zase vrátíme na místo, odkud jsme
     vyšli.“
                                                                
(Gilbert Keith Chesterton)

 
"Krajina nejkrásnější učebnice" je zastřešující název celoročních krajinářských projektů určených pro I. a II. stupeň ZŠ, střední školy a gymnázia.
Prostřednictvím terenního vyučování a netradičních forem žáci zažijí krajinu na vlastní kůži.
 
V současné době realizujeme projekt "Krajina nejkrásnější učebnice II." a projekt "Zelené profese v krajině – německo-český ekovýchovný projekt pro žáky“.
 
 
Co se aktuálně děje v projektu "Krajina nejkrásnější učebnice II." Vám poví naše metodička Veru Mašková...

"I čtvrťáci můžou vědět, co je ÚSES"
 

   Projekt Krajina – nejkrásnější učebnice II. se právě rozbíhá na prvním stupni. V těchto dnech (březen 2013) na dvou základních školách v libereckém kraji začínáme s nelehkým úkolem. Rozhodli jsme se učit žáky 4. a 5. ročníků o systémech v krajině jako je třeba ÚSES. Dětem se nesnažíme vysvětlit, co znamená tato zkratka (vlastně ji po celou dobu projektu od našich lektorů ani neuslyší). Mají totiž za úkol řešit mnohem podstatnější problémy. Třeba, kde bydlí taková liška a jaké prostředí potřebuje k tomu, aby se jí dobře dařilo? Děti v průběhu programu hledají odpovědi i na další otázky, například: Jakou zvláštnost má asi tesařík pižmový nebo nad jakou zemí rádo létá káně lesní a proč? To je teprve začátek. V dalších programech budou žáci zjišťovat, jak v krajině zajistit co nejvyšší druhovou rozmanitost zvířat. Nebudou to mít jednoduché, to vám povím hned. A to si ještě představte, že druhý program proběhne částečně v angličtině.

   Zatím co budou žáci bádat a namáhat si mozkovny, učitelé zapojených škol se na metodách, které v programu zvolíme, dozví, jak respektovat přirozený proces učení a jak ho využít ve své běžné školní praxi. Dokonce budou mít příležitost sami si některé metody vyzkoušet. Už se moc těšíme, až nám poví, jak se jim s nimi pracuje. :o)
 
   Hurá do krajiny!
 
 
Veronika Mašková
manažerka metodických materiálů
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 777 749 376

 

Autorem krásných ilustrací, za které moc děkujeme je Mgr. Petr Ďoubalík.

Zobrazeno 22665 krát Naposledy změněno pondělí, 27 leden 2014 15:13

Aktuálně

 • 1
 • 2
 • 3
 • Čmelák - Společnost přátel přírody, o.s.

  Švermova 32
  460 10 Liberec
  Tel.: 482 751 195

 • 1