Projekt o zelených profesích jde do finále

 (Liberec 15. 5. 2014) Co obnáší práce lesníka? Kdo je to vodohospodář a co všechno má na starost? Jakou roli má krajinný architekt? To všechno (a nejen to) se dozvěděly děti ze čtyř libereckých základních škol, které se zapojily do přeshraničního projektu „Zelené profese v krajině“, pod dohledem organizace Čmelák – Společnost přátel přírody, která letos již 20. rokem pomáhá přírodě i lidem.

Česko-německý projekt podpořený německou nadací DBU (www.dbu.de), Česko-německým fondem budoucnosti a Libereckým krajem realizuje organizace Čmelák – Společnost přátel přírody společně s německou organizací Naturschutzzentrum Neukirch.

Prostřednictvím projektu se žáci ze čtyř tříd základních škol na Liberecku přímo v terénu seznámili s představiteli zelených profesí, které mají vliv na přírodu a krajinu, a vyzkoušeli si nejrůznější experimenty a práci s pomůckami, se kterými se v rámci běžné výuky na školách příliš často nesetkají. „Tento inovativní způsob výuky založený na experimentech a bádání živé i neživé přírody přibližuje dětem přírodní vědy a ukazuje jim, jak věda dokáže být zábavná,“ vysvětluje lektorka Jana Kerdová. V rámci výukových programů, které probíhaly v průběhu celého školního roku, si děti vyzkoušely například práci s luxometry, měřily intenzitu světla nebo prováděly průzkum čistoty vody.

Projekt se věnuje tématu v posledních letech stále aktuálnějšímu, a to poklesu zájmu žáků o přírodovědné předměty. Lektoři ze Čmeláka přibližují „zelené obory“ prostřednictvím nejrůznějších aktivit nejen dětem, ale také pedagogům. Pro učitele z Libereckého kraje tak byly díky projektu připravené dva badatelské semináře, kde jim byla představena metodika badatelsky orientované výuky, tzv. BOV.

Nyní se projekt blíží do finále. Vrcholem projektu byl víkendový fotoworkshop pro vybrané děti z jednotlivých tříd zapojených do projektu. Pod vedením odborníků se děti naučily pracovat s krajinářským objektivem a vnímat krajinu okem profesionálního fotografa.

V rámci projektu vzniknou metodiky, které budou k dispozici pedagogům i lektorům. V elektronické formě budou od nového školního roku ke stažení na www.cmelak.cz v sekci ekovýchova.

Kontakt: Jolana Půbalová, 777 749 361, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


ZŠ Dubá
Dlouhá 113
Dubá, 471 41
www.zsduba.cz

 

ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem
Pionýrů 141
Stráž pod Ralskem, 471 27
www.zsamspodralskem.cz

 

ZŠ a ZUŠ Jablonné
U Školy 98
Jablonné v Podještědí, 471 25
www.zsjablonnevp.cz

 

SŠ Hospodářská a lesnická
Lázeňská 349
Hejnice, 463 62
www.ssfrydlant.cz

 

Naturschutzzentrum „Oberlausitzer Bergland“ e.v.
Hauptstrase 62
01904 Neukirch/Lausitz
www.naturschutzzentrum-neukirch.de

 

 

 

 

V pondělí 24.2. se vydali zástupci z osmé třídy a dvě žákyně z deváté třídy do Liberce, aby odprezentovali svou práci v rámci projektu "ZELENÉ PROFESE".

Díky tomuto projektu jsme mohli poznat práci lesníka a prozkoumat terén v okolí Josefova dolu. Naučili jsme se řídit výzkum a orientovat se v názvech pro nás neznámých např. hypotéza, rešerše, výzkumná otázka, badání apod. Pátrali jsme po světelnosti mladých stromků a měřili jej v luxech. Své hypotézy jsme si byli ještě ověřit v terénu v našem městečku spolu s paní učitelkou Bc. Věrou Valovou a Janou Pytlounovou. To vše nám přineslo spoustu informací a zábavy, což jsme posléze zpracovali do dvou prezentací a výtvarného díla. V Liberci jsme ostatním školám, které byly zapojeny do projektu, přednesli své výsledky a podělili jsme se o zážitky.

Aktuálně

 • 1
 • 2
 • 3
 • Čmelák - Společnost přátel přírody, o.s.

  Švermova 32
  460 10 Liberec
  Tel.: 482 751 195

 • 1